VAIKŠTYNĖ IR ŠOKLIUKAS – MEŠKOS PASLAUGA?
Vaikštynių ir šokliukų gamintojai reklamuoja šiuos prietaisus kaip suteikiančius vaikui judėjimo laisvę, o tėvams – laisvas rankas. Rodos, nieko blogo tame nėra, bet tiesa ta, kad šie prietaisai kenkia kūdikiui ir nėra saugūs. Natūralu, kad šiuolaikiniame pasaulyje egzistuoja įvairių pagalbinių kūdikių vaikščiojimo priemonių, nuo kurių gausos gali lengvai pasimesti naujieji tėveliai.
AR ŠOKLIUKAS IR VAIKŠTYNĖ – NAUDINGA?
Šokliukų yra įvairių – tiek stacionarių, tiek kabinamų prie durų. Jų reklamose galime pamatyti linksmus, besijuokiančius vaikus, dėl ko siūloma prekė atrodo patikima ir reikalinga. Gamintojai teigia, kad su jų siūloma priemone stiprėja vaiko kojų raumenys, lavinasi koordinacija, bet aš su tuo griežtai nesutikčiau.
Kūdikis šokinėja pakabintas ant šokliuko visu svoriu ir norėdamas pašokti naudoja tik priekinę pėdos dalį. Vaikui gali tapti sunku stovėti pilna pėda, nes ištisai naudojant tokius gaminius susifomuoja įprotis stiebtis, sutrumpėja blauzdos raumenys. Kitaip tariant, naudojant šokliuką ar vaikštynę ateityje gali atsirasti papildomų sveikatos problemų, tokių kaip „X“ arba „O“ kojų deformacija, įprotis vaikščioti pirštų galais, o vėliau ir achilo sausgyslės sutrumpėjimas, kuris gydomas chirurginiu būdu.
Įpratęs vaikščioti su vaikštyne kūdikis išlipęs iš jos nebesistengia išlaikyti pusiausvyrą, nes supranta, kad taip yra lengviau nei eiti pačiam, kas gali atitolinti savarankišką vaikščiojimą. Kūdikis, eidamas su vaikštyne, spiriasi pirštų galais arba tik viena kojyte, taip pat gali statyti pėdą kreivai. Tai gali suformuoti netaisyklingą žingsniavimo raidą ir laikysenos sutrikimus. Taip pat kūdikis visiškai nelavina pusiausvyros, kuri reikalinga vaikščiojimui.
KADA GALIMA STATYTI?
Statymas į vaikštynę anksčiau nei 9-tame vaiko gyvenimo mėnesyje arba į šokliuką anksčiau nei 8 mėnesyje gali padidinti vaiko kojų raumenų tonusą. Tuomet įsitempia tiesiamieji kojų raumenys, kurie trukdo mažyliui šliaužti arba ropoti ir jis praleidžia šiuos svarbius raidos etapus. Kol vaikas nesėdi, neropoja ir pats neatsistoja, griežtai negalima statyti jo į vaikštynę ar kitą vertikalizuojantį prietaisą. Jeigu vis dėlto nusprendėte naudoti šiuos prietaisus, naudokite juos ne ilgiau kaip 30 minučių per dieną.
Tiek vaikštynės, tiek šokliukai nėra gydomosios ar korekcinės priemonės. Jie nekoreguoja nei hipertonuso (tonuso padidėjimo), nei hipotonoso (tonuso sumažėjimo) ar disbalanso. Dėl ilgalaikio vaikštynės arba šokliuko naudojimo gali atsirasti didelė įtampa pėdose ir blauzdose, todėl ateityje gali prireikti kineziterapijos mankštų ir masažų.
Atsiminkite, kad vaikštynės gali būti pavojingos vaikų saugumui. Kūdikis, virsdamas iš tokio prietaiso, gali susižeisti (ypač jeigu grindys nėra lygios, namuose daug kilimų). Taip pat vaikas, migruodamas po namus su vaikštyne, ant savęs gali netyčia užsiversti daiktus nuo lentynos ar stalo, taip sukeldamas pavojų savo gyvybei.
Jeigu yra galimybė, atsisakykite ir nenaudokite vaikštynės. Svarbu suprasti, kad vaikštynės ir visos kitos pagalbinės priemonės nelavina vaiko ir egzistuoja tik tam, kad trumpam palengvintų tėvų buitį.