Pirmaisiais gyvenimo metais vaikas išmoksta tiek daug, kad nuo bejėgio kūdikio virsta pilnaverčiu ir savo nuomone turinčiu žmogumi. Kiekvieno raida vystosi skirtingai, nes kiekvienas mes esame skirtingi, skiriasi temperamentas, charakteris. Tačiau yra tam tikros ribos iki kada vaikas turi išmokti tam tikrus raidos etapus.
Tikrai pastebėjote vaikų kurie net 9 mėnesių pradeda vaikščiot, o jūsų atžala jau atšventė pirmajį gimtadienį, bet eiti savarankiškai dar nesiruošia. Tačiau nerimauti nereikia nes normalu, jei jūsų vaikas išmoko vaikščioti 18 mėnesių. Atsiminkite kaip ir mes suaugę, vaikai taip pat skirtingi. Tvirtus žingsnius žengęs 18 mėnesių, nuo anksčiau pradėjusio eiti vaiko niekuo nesiskirs, svarbiausia kad judesys būtų išmoktas kokybiškai. Nepradėkite “lenktyniauti” vaikai tai ne lenktyniniai žirgai, kurie jums turi iškovoti trofėjų ir pralenkti varžovą.
Ar avalynė padės vaikui išmokti vaikščioti?
Mano nuomone ir daugumos specialistų, batai atlieka tik pėdos apsauginę funkcija nuo šalčio ir sužeidimų, bet vaikščiojimo jie nepagreitins. Avalynė turi būti skirta avėti tik lauke, basomis turi vaikščioti kuo daugiau tam kad visi pėdos raumenys, raiščiai ir sausgyslės dirbtų.
Vaikštynė ir šokliukas – gali padėti?
Vaikštynės atrodo labai apgaulingai, bet jos deja nepadeda kaip tik atitolina vaikščiojimą. Įpratęs vaikščioti su vaikštyne kūdikis išlipęs iš jos nebe sugeba išlaikyti pusiausvyros. Kadangi kūdikis ne eina, o spiriasi pasistiebęs atsigulęs ant vaikštynės priekio.
Kokia ta vaikščiojimo raida?
Nuo 0-2mėnesių: Primityvus automatinis žingsniavimas, prilaikant vaika ant pagrindo pradeda kelti kojas tarsi eitų, tai visiškai išnyksta 4mėn. https://www.youtube.com/watch?v=-Rj1gZoMcRQ
Nuo 5 mėnesių: Prilaikant atremtas į pagrindą stiebiasi.
Nuo 6 mėnesių: Prilaikomas ištiesia kelius ir šiek tiek per klubus. Gali išsilaikyti 2sekundes. Pėda dar gali būti ne pilnai atremta
Nuo 7-8 mėnesių: Laikomas už liemens spyruokliuoja ant kieto pagrindo
Nuo 9 – 10 mėnesių: Atsistoja prie baldų, prisilaikydamas stovi pilna pėda.
Nuo 11 -12mėn: Atsistoja prie baldų, eina šoniniu žingsniu, prilaikomas už pečių žengia į priekį.
Nuo 12-18 mėn. Stovėjimas nesilaikant keletą sekundžių, manevravimas tarp baldų, t.y nuo sofos prie kavos staliuko, lipimas laiptais su suaugusiojo pagalba.
Kaip padėti vaikui tobulėti ?
- Stebėkite ko jūsų vaikui labiau trūksta, gal vaikas mažai praleidžia laiko stovėdamas ir geriau renkasi ropojimą, tuomet reikėtų sudominti žaisti prie sofos, keliaujant nuo vieno krašto prie kito.
- Prie sofos atsistojusį vaiką skatinkite tūpti, šalia jo ant grindų padėkite įdomų žaislą.
- O jei vaikas moka eiti pagal baldus, mokykite eiti šonu palei sieną.
- Turite namuose laiptus ar didesni slenksti tarp durų – išnaudokite tai, skatinkite kuo daugiau užlipti ir nulipti, prilaikydami tik už dubens.
Vaikas bijo pasileisti stovint?
Pastatykite nugara atrėmus į baldus, tegul vaikas bando išlaikyti pusiausvyra nesilaikydamas. Suteikite kuo daugiau įvairių kliūčių namuose, primėtykite pagalvių, dėžių po namus.
Kuo mažiau nešiokite, duokite erdvės mokytis vaikui ir duokite LAIKO. Nesitikėkite, kad vaikas tik atsistojęs po kelių mėnesių pradės vaikščioti, iki to dar reikia daug išmokti t.y eiti šonu, manevruoti tarp baldų, bandyti pasileisti laikantis viena ranka ir išmokti stovėti visiškai nesilaikant. Be šių gebėjimų vaikas nenorės eiti į prieki, nes jausis netvirtai ir nepasitikės savimi. Ypatingai svarbu, kad iki vaikščiojimo kūdikis išmoktu ropoti, tam kad susiformuotu taisyklinga eisena. Na, o jeigu jūsų vaikas jau yra 18 mėnesių, bet dar nevaikšto apsilankykite pas ortopedą ir neurologą.